Etkinlikler

Codeweek Arayüz Tanıtımı için sunuyu indiriniz. 
Codeweek Temalar için sunuyu indiriniz. 

Kod Haftası kim tarafından düzenliyor?

Kod Haftası Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmektedir.

2018 yılı itibariyle Avrupa Okul Ağı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle yürütülmesi kararı alınmıştır.

MEB adına çalışmaları 3 kişilik bir ekip (Elife YEŞİLYURT, Buket GÜLNAR, Merve ŞABAN) yürütmektedir.

Etkinlikleriniz hakkında Türkiye temsilcileriyle iletişime geçebilirsiniz (codeweekturkiye@eba.gov.tr).

 


Kod Haftası’na kimler katılabilir?

Kod Haftası herkes içindir ve herkes katılabilir.

Çocuklar, öğrenciler, çıraklar, genç yetişkinler, yetişkinler, yöneticiler, aileler, öğretmenler, girişimciler ve karar vericiler kodlama etkinliği düzenleyebilir ve Kod Haftası’na katılabilir.

Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından öğretmenler aktif olarak desteklenmektedir.

 


Öğretmenler neler yapabilir?

  • 7 Adım Kılavuzunu ve eğitim videolarını  gözden geçirebilirsiniz.
  • Bilgisayarınız yoksa CodyRoby veya Tospaa gibi çevrim dışı aktiviteler yapabilirsiniz.
  • Deneyimlerinizi paylaşmak için diğer öğretmenleri, velileri, üniversiteleri veya yerel paydaşları dahil edebilirsiniz.
  • Code Week 4 All challenge ile etkinliklerinizi diğer etkinlikler ile ilişkilendirerek Kod Haftası Mükemmellik Sertifikası kazanabilirsiniz.
  • Etkinliğinizi haritaya ekleyebilirsiniz.
 

Etkinlik nasıl organize edilir?

Kodlama etkinliğinizin nasıl olacağı size kalmıştır. Ancak katılımcıların kendi başlarına oluşturabilecekleri, bazı donanımlarla bağlantı kurabilecekleri ve pratik yapabilecekleri hands-on-time eklemenizi öneririz.

İstediğiniz araçları ve teknolojileri kullanabilirsiniz. Serbestçe kullanılabilen açık kaynak materyalleri tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Dostça bir atmosfer yakalayabilmek buzları kırmanızı ve öğrenme konusunda motive olmanızı sağlayacaktır.

Etkinliğiniz birkaç saat sürüyorsa katılımcılarınızın ara vermesi gerekebilir. Atıştırmalık ve içecek sağlayamıyorsanız katılımcılardan kendi yiyecek-içeceklerini getirmelerini ve paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

#CodeEU ve @CodeWeekEU etiketlerini kullanarak sosyal medyada etkinliğinizden bahsedebilirsiniz.

Sadece Türkiye Resmi sosyal medya hesabı üzerinden fotoğraf ile birlikte etkinliğinizi paylaşabilirsiniz.

codeweek Türkiye Resmi Facebook Sayfasıdır.

Etkinliğinizi Code Week haritasına eklemeyi unutmayınız.

 


Nelere ihtiyacım var?

Öğrenmek isteyen bir grup insan. Örneğin, arkadaşlarınız, çocuklarınız, yetişkin meslektaşlarınız, ebeveynleriniz veya büyükanne ve büyükbabalarınız. Unutmayın, iki zaten bir gruptur!

Eğitmen: Kodlamayı bilen ve bildiğini başkalarına öğretmekle kalmayıp ilham verebilen kişidir.  Olayın türüne ve boyutuna bağlı olarak sayı değişebilir. Uygulamalı atölye çalışmaları için, 5-8 katılımcıya ve bir eğitmene ihtiyacınız olabilir. Katılımcılar ayrıca birbirlerine yardım edebilirler. Daha büyük etkinlikler için, herkesin ihtiyaç duyduğu şeylere sahip olmasını ve işleri sorunsuz bir şekilde sürdürmesini sağlayan bir ana bilgisayarın olması iyi olabilir.

Bir mekan: Sınıflar, kütüphaneler, konferans salonları ve çeşitli kamusal alanların hepsi harika bir etkinlik mekanıdır.

Bilgisayarlar: Hedef grubunuza bağlı olarak, katılımcılardan kendi dizüstü bilgisayarlarını getirmelerini isteyebilirsiniz, bu durumda yeterli güç çıkışı sağlamayı unutmayınız.

İnternet bağlantısı – WiFi veya sabit bağlantılar: Bağlantılarınızın grubunuzdan gelen trafiği kaldırabileceğinden emin olunuz.

Unplugged etkinlikler: Bilgi işlemsel düşünmeyi öğrenmek için bilgisayarlara ve internet bağlantısına ihtiyacınız yoktur. Cody-Roby kitimizle çevrimdışı kodlama uygulamaları yapabilirsiniz.

Çalışmak ve öğrenmek için bir bağlam: Katılımcılara kendi başlarına bir şey yaratmanın ne kadar eğlenceli olabileceğini gösteriniz. Kaynak listemize bir göz atabilirsiniz ve mevcut ders planları, atölye programları için web’de arama yapıp bunları grubunuzun ihtiyaçlarına göre ayarlayabilirsiniz. Mekanda mevcut bilgisayar ekipmanınız varsa, gerekli yazılımın kurulu olduğundan emin olmalısınız ve katılımcılara kurulumun kendi cihazlarında nasıl yapılabileceği hakkında talimatlar vermelisiniz.

Katılımcıları kaydet: Sınırlı alanınız varsa, kayıtları toplamak için Wufoo, Google Formları, Facebook veya Eventbrite gibi çevrimiçi sayfalar gibi araçları kullanabilirsiniz.

Kayıt alın: Katılımcılar ile yaptığınız etkinliği paylaşmak ve duyurmak için fotoğraf, video vb. kayıtlar alabilirsiniz.


2018 © CodeWeek Türkiye MEB-Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Tarafından Yürütülmektedir.