Codeweek Etkinlik oluşturma adımlarını görmek için sunuyu indirin. 

Codeweek 2019 tanıtım broşürü için tıklayınız.

Codeweek Roll-Up (2018) tasarımı için  tıklayınız.

 

Kod haftasını kim düzenliyor?

Kodlama haftası Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmektedir.
2018 yılı itibariyle Avrupa Okul ağı ve Milli Eğitim Bakanlıkları arasındaki işbirliği ile yürütülme kararı alınmıştır.
MEB adına çalışmaları 3 kişilik bir ekip (Zehra SAYIN, Kafiye Semiz, Gökhan GÖK )yürütmektedir. Etkinlikleriniz hakkında Türkiye temsilcileriyle iletişime geçebilirsiniz (codeweek_2018@eba.gov.tr ).


Kod haftasına kimler katılabilir?

Kod haftası herkes için, herkes tarafından yapılabilir.

Çocuklar, öğrenciler, çıraklar, genç yetişkinler, yetişkinler, yöneticiler, aileler, öğretmenler, kütüphaneciler, girişimciler ve karar vericiler kodlama etkinliği düzenleyebilir ve kod haftasına katılabilir.

Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından öğretmenler aktif olarak desteklenmektedir.


Öğretmenler neler yapabilir?

Etkinlik nasıl organize edilir?

Kodlama etkinliğinizin biçimi size kalmış, ancak katılımcıların kendi başlarına oluşturabilecekleri ve bazı donanımlarla bağlantı kurabilecekleri, pratik yapabilecekler hands-on-time eklemenizi öneririz.

İstediğiniz araçları ve teknolojileri kullanabilirsiniz, ancak serbestçe kullanılabilen açık kaynak materyalleri tercih ederiz.

Gülümseyin! Dostça bir atmosfer, buzları kırmayı ve öğrenmeyi motive etmeyi sağlayacaktır.

Aperatifler ve içecekler. Etkinliğiniz birkaç saat sürüyorsa, katılımcılarınızın ara vermesi gerekecektir. Atıştırmalık ve içecek sağlayamıyorsanız, katılımcılardan birbirlerini getirmelerini ve paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

Katılımcılardan etkinliğinizin sonunda birbirlerini yarattıklarını göstermelerini ve sunmalarını isteyin. Herkesi gururlandırıyor!

Etkinliğinizden bahsedin! Etkinliğinizden sosyal medyada konuşun. #CodeEU ve @CodeWeekEU kullanın. Arkadaşlarınızla konuşun…

Sadece Türkiye Resmi sosyal medya hesabı üzerinden fotoğraflarınız ile etkinliğinizi paylaşın codeweek Türkiye (https//www.facebook.com/groups/turkiyecodeweek/).

Etkinliğinizi Code Week haritasına eklemeyi unutmayın!


Nelere ihtiyacım var?

Öğrenmek isteyen bir grup insan. Örneğin, arkadaşlarınız, çocuklarınız, gençleriniz, yetişkin meslektaşlarınız, arkadaşlarınız, ebeveynleriniz veya büyükanne ve büyükbabalarınız. Unutma, iki zaten bir gruptur!

Eğitmen: Kodlamayı, başkalarına nasıl öğretileceğini ve ilham verebileceğini bilen bir kişi.  Sayı, olayın türüne ve boyutuna bağlı olarak değişebilir. Uygulamalı atölye çalışmaları için, 5-8 katılımcıya bir eğitmene ihtiyacınız olabilir. Katılımcılar ayrıca birbirlerine yardım edebilirler! Daha büyük etkinlikler için, herkesin ihtiyaç duydukları şeylere sahip olmasını ve işleri sorunsuz bir şekilde sürdürmesini sağlayan bir ana bilgisayarın olması iyi olabilir.

Bir mekan: Sınıflar, kütüphaneler, konferans salonları ve çeşitli kamusal alanların hepsi harika bir etkinlik mekanıdır.

Bilgisayarlar: Hedef grubunuza bağlı olarak, katılımcılardan kendi dizüstü bilgisayarlarını getirmelerini isteyebilirsiniz, bu durumda yeterli güç çıkışı sağlamayı unutmayın.

İnternet bağlantısı – WiFi veya sabit bağlantılar: Bağlantılarınızın grubunuzdan gelen trafiği yönetebileceğinden emin olun.

Unplugged etkinlikler: Bilgi işlemsel düşünmeyi öğrenmek için bilgisayarlara ve internet bağlantısına ihtiyacınız yoktur. Cody-Roby kitimizle çevrimdışı kodlama uygulamaları yapın.

Çalışmak ve öğrenmek için bir bağlam: Katılımcılar kendi başlarına bir şey yaratmanın ne kadar eğlenceli olabileceğini gösterin. Kaynak listemize bir göz atın ve mevcut ders planları, atölye programları için web’de arama yapın ve bunları grubunuzun ihtiyaçlarına göre ayarlayın. Mekanda mevcut bilgisayar ekipmanınız varsa, gerekli yazılımın kurulu olduğundan emin olun ve katılımcılara kurulumun kendi cihazlarında nasıl yapılabileceği hakkında talimatlar verin.

Katılımcıları kaydet: Sınırlı alanınız varsa, kayıtları toplamak için Wufoo, Google Formları, Facebook veya Eventbrite gibi çevrimiçi sayfalar gibi araçları kullanabilirsiniz.

Kayıt alın: Katılcılar ile yaptığınız etkinliği paylaşmak ve duyurmak için fotoğraf, video vb. kayıtlar alın.